Apple Pay je jedan od najpoznatijih i najkorištenijih servisa za beskontaktno plaćanje putem mobilnih uređaja. Omogućava korisnicima Apple uređaja – poput iPhonea, Apple Watcha i Maca – brzo, sigurno i jednostavno plaćanje u trgovinama, aplikacijama i na internetskim stranicama. Iako se koristi u brojnim zemljama diljem svijeta, Apple Pay nažalost još uvijek nije dostupan u Bosni i Hercegovini.
Kako funkcionira Apple Pay i koje su njegove prednosti?
Apple Pay koristi tehnologiju NFC (Near Field Communication) koja omogućava beskontaktno plaćanje. Umjesto nošenja fizičke kartice, korisnik jednostavno prisloni svoj iPhone ili Apple Watch uz POS terminal i autorizira plaćanje pomoću Face ID-a, Touch ID-a ili šifre.
Glavne prednosti Apple Pay servisa:
-
Sigurnost: Kartični podaci se ne pohranjuju na uređaju niti se šalju trgovcima – koristi se jedinstveni šifrirani token.
-
Brzina: Plaćanje je znatno brže nego umetanje kartice i unos PIN-a.
-
Pogodnost: Nema potrebe za fizičkim novčanikom – sve kartice su u digitalnom formatu unutar aplikacije Wallet.
-
Privatnost: Apple ne prati vaše transakcije ni kupovine.
Zašto Apple Pay još nije dostupan u Bosni i Hercegovini?
Iako u susjednim zemljama poput Hrvatske, Srbije i Crne Gore Apple Pay već odavno funkcionira, Bosna i Hercegovina još uvijek čeka na službenu podršku. Mogući razlozi za ovu situaciju uključuju:
-
Nedostatak suradnje s domaćim bankama: Apple zahtijeva određene tehničke, sigurnosne i poslovne uvjete koje banke u BiH možda još nisu u potpunosti ispunile.
-
Tržišna veličina: BiH je relativno malo tržište, što Apple možda ne vidi kao prioritet.
-
Regulatorni zahtjevi: Financijska regulativa u BiH može biti kompleksna i spora za prilagodbu novim tehnologijama plaćanja.
-
Tehnička infrastruktura: Iako većina POS uređaja u BiH podržava beskontaktna plaćanja, još uvijek postoji potreba za potpunom prilagodbom infrastrukture Appleovim standardima.
Koje su alternative za Apple Pay u Bosni i Hercegovini?
Unatoč nedostupnosti Apple Pay-a, korisnici u BiH imaju nekoliko dostupnih alternativa za mobilno plaćanje:
-
Google Pay: Dostupan kod nekih banaka, ali ograničeno na Android uređaje.
-
Fitbit Pay / Garmin Pay: Omogućeni kod određenih banaka za korisnike pametnih satova ovih proizvođača.
-
Bankovne aplikacije: Većina banaka u BiH ima vlastite aplikacije koje omogućavaju mobilno plaćanje putem QR koda ili NFC tehnologije (npr. UniCredit mBanking, Raiffeisen Mobilno Plaćanje, NLB Pay i dr.).
Kada možemo očekivati Apple Pay u BiH?
Trenutno ne postoji službeni datum kada bi Apple Pay mogao postati dostupan u Bosni i Hercegovini. No, s obzirom na sve veću digitalizaciju bankarskog sektora i interes korisnika, moguće je da će u narednih nekoliko godina Apple ostvariti partnerstvo s bankama u BiH.
U međuvremenu, građani BiH koji imaju račune u bankama iz Hrvatske, Slovenije ili drugih EU zemalja često koriste Apple Pay tako što povežu kartice tih banaka s aplikacijom Wallet na iPhoneu.
Zaključak
Apple Pay predstavlja moderan, siguran i praktičan način plaćanja koji je već standard u mnogim zemljama. Iako još nije dostupan u Bosni i Hercegovini, postoji opravdana nada da će se to promijeniti u bliskoj budućnosti. Do tada, korisnici imaju pristup alternativnim rješenjima i mogu pratiti najave svojih banaka o potencijalnoj implementaciji ovog servisa.
Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.