Istraživanje naručeno od strane Misije Evropske organizacije za bezbjednost i saradnju (OSCE) u Crnoj Gori otkriva značajne uvide u percepciju i povjerenje javnosti u izborne procese, s posebnim fokusom na Državnu izbornu komisiju (DIK).
Glavni Zaključci
-
Vjerovanje u Miješanje: Više od polovine građana (52,9%) nije uvjereno ili nije sigurno da treće strane vrše miješanje u izborne procese u Crnoj Gori. Ipak, gotovo četvrtina građana (23,5%) vjeruje da takvo miješanje postoji, pri čemu neki ispitanici navode Srbiju (23%), Evropsku uniju (18,2%), ili Sjedinjene Američke Države (16,3%) kao potencijalne izvore takvog miješanja.
-
Izborna Prijevara: Iako je primijećen porast povjerenja u tačnost brojanja glasova na izborima (64,4%), visok procenat ispitanika (69%) i dalje smatra da je izborna prijevara problem u sprovođenju izbora, mada je taj procenat smanjen u odnosu na prethodnu godinu.
-
Potreba za Izbornom Reformom: Skoro polovina ispitanika (46,5%) vjeruje da je hitno potrebna izborna reforma, dok je manje od trećine (32,4%) mišljenja da je takva reforma uopšte potrebna.
-
Sastav Državne Izborne Komisije: Većina ispitanika (60%) smatra da bi DIK trebao biti sastavljen od nezavisnih stručnjaka, dok samo 10,1% preferira da bude sastavljen od predstavnika političkih stranaka.
-
Povjerenje u DIK: Značajan broj ispitanika (85,9%) vjeruje da rad DIK-a utiče na demokratsku prirodu izbornih procesa i javno povjerenje u izbore u Crnoj Gori.
Zaključak
Istraživanje OSCE-a pruža važne uvide u percepciju građana o izbornim procesima u Crnoj Gori, ističući potrebu za daljim unapređenjem integriteta i transparentnosti izbora, kao i potrebu za snažnim nezavisnim institucijama koje nadziru izborne procese.
Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.