Homologacija vozila iz Amerike – Što trebaju znati građani BiH

Uvoz automobila iz Amerike u Bosnu i Hercegovinu postaje sve popularniji zbog često povoljnijih cijena, bogate opreme i atraktivnog izgleda američkih modela. Međutim, prije nego se odlučite na kupovinu automobila iz SAD-a, važno je razumjeti postupak homologacije i sve razlike koje postoje između vozila namijenjenih američkom i europskom tržištu.

Zašto se provodi homologacija pri uvozu vozila?

Homologacija je proces provjere usklađenosti vozila s tehničkim i sigurnosnim standardima zemlje u koju se vozilo uvozi. U slučaju BiH, homologacija se temelji na europskim pravilnicima i normama, budući da BiH svoj zakonodavni okvir prilagođava standardima Europske unije. Cilj homologacije je osigurati da vozilo koje dolazi iz treće zemlje ispunjava sve tehničke, ekološke i sigurnosne zahtjeve za promet na domaćim cestama.

Razlike između američkih i europskih vozila

Automobili proizvedeni za američko tržište razlikuju se u brojnim detaljima u odnosu na one namijenjene europskom tržištu. Te razlike utječu direktno na proces homologacije i mogu uzrokovati dodatne troškove prilikom usklađivanja vozila.

Svjetlosna signalizacija: U SAD-u su standardi za prednja i stražnja svjetla drugačiji – npr. često imaju crvene žmigavce i drugačiju boju pozicijskih svjetala. U EU je obvezna narančasta boja žmigavaca i bijela pozicijska svjetla.

Brzinomjer: Američki automobili imaju brzinomjer izražen u miljama po satu (mph), dok je u EU obavezan prikaz u kilometrima po satu (km/h).

Ispušni sustav i ekologija: EU ima strože norme ispušnih plinova (Euro 5, Euro 6), dok američki standardi nisu u potpunosti usklađeni s europskim, iako su slični (npr. EPA standardi). Neka vozila iz SAD-a ne zadovoljavaju Euro normu i stoga ih nije moguće registrirati u BiH.

Sigurnosna oprema: Postoje razlike u zračnim jastucima, sustavima protiv proklizavanja (ESP), kao i senzorima i drugim sigurnosnim sustavima koji su u EU zakonom propisani.

Dimenzije i oprema: Američki automobili često imaju drukčije odbojnike, svjetlosne sklopove i infotainment sustave koji nisu prilagođeni europskom tržištu (npr. nema podrške za europske radio frekvencije).

Regulative za vožnju u SAD-u i EU – Ključne razlike

Američki propisi o prometu i sigurnosti razlikuju se od europskih:

Norme o ispušnim plinovima: SAD koristi EPA i CARB standarde, dok EU koristi Euro norme. BiH prihvaća Euro norme kod homologacije.

Oprema vozila: U EU postoji stroga regulacija o sigurnosnoj opremi i sustavima pomoći vozaču, koji nisu uvijek obvezni u SAD-u.

Signalizacija: Boje, raspored i intenzitet svjetala na vozilu moraju biti usklađeni s EU regulativama.

Što sve trebamo paziti prilikom uvoza vozila iz SAD-a?

Prije nego se odlučite za kupnju američkog automobila, provjerite sljedeće:

Provjerite da li vozilo ima certifikat o usklađenosti (COC) – iako je rijetko slučaj s američkim modelima.

Informirajte se o Euro normi – ako vozilo ne zadovoljava Euro 5 ili noviji standard, neće biti moguće registrirati ga u BiH.

Planirajte dodatne troškove prilagodbe svjetala, brzinomjera i ispušnog sustava.

Prilikom carinjenja, uračunajte carinu i PDV te troškove špedicije i transporta.

Obratite se ovlaštenim stanicama za tehnički pregled koje mogu izvršiti homologaciju vozila iz SAD-a.

Homologacija u Bosni i Hercegovini – Što morate znati

Homologaciju u BiH provode ovlaštene organizacije (kao što su Centar za vozila BiH i slične ustanove) koje provjeravaju usklađenost vozila s pravilnicima. Građani BiH koji žele uvesti vozilo iz SAD-a moraju:

Prikupiti dokumentaciju (faktura, carinska dokumentacija, dokaz o vlasništvu – Title, tehničke specifikacije vozila).homologacija

Obaviti carinjenje na osnovi tržišne vrijednosti vozila (najčešće se koristi procjena vrijednosti prema katalogu).

Nakon carinjenja, vozilo se šalje na jedinstveni tehnički pregled i homologaciju.

Ako je potrebno, izvršiti dodatne preinake (npr. zamjena svjetala, mjernih instrumenata i ispušnog sustava).

Zaključak

Uvoz auta iz Amerike u BiH može biti isplativ, ali nosi određene tehničke i administrativne izazove. Ključno je razumjeti razlike u tehničkim standardima i zakonima, te planirati dodatne troškove prilagodbe vozila. S obzirom da BiH slijedi europske propise, svaki uvezeni automobil mora proći postupak homologacije kako bi mogao biti registriran i korišten na cestama. Dobro informirani kupac može uspješno uvesti vozilo iz SAD-a, ali uz pomnu pripremu i razumijevanje svih koraka koji slijede.

Uživali ste u ovom članku? Ostanite informisani tako što ćete se pridružiti našem newsletteru!

Komentari

Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.

Srodni članci