Sindrom Alise u zemlji čudesa, poznat i kao AIWS (Alice in Wonderland Syndrome), predstavlja neurološki poremećaj karakteriziran izobličenjem percepcije, uključujući vidne, slušne i vremenske distorzije. Iako se najčešće javlja kod djece i adolescenata, ovaj sindrom može uticati na osobe svih uzrasta. Ime je dobio prema priči Lewisa Carrolla o Alisi koja prolazi kroz niz bizarnih i nerealnih iskustava.
Klinička slika
Pacijenti sa AIWS-om najčešće doživljavaju promjene u percepciji veličine i oblika objekata (makropsija, mikropsija) te iskrivljene linije i pomake predmeta koji miruju. Na primjer, ulice, drveće, sobe, namještaj, pa čak i dijelovi tijela poput ruku i nogu, mogu izgledati nesrazmjerno mali ili veliki, ravne linije mogu izgledati valovito, a statični objekti kao da su u pokretu. Deformacije lica, poput neprirodno velikih očiju, također su uobičajeni simptom. Ove halucinacije i iluzije mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko dana, a obično su praćene glavoboljom i osjećajem tjeskobe.
Etiologija
Tačan uzrok sindroma Alise u zemlji čudesa nije poznat. Međutim, postoje brojne teorije koje sugeriraju različite mehanizme iza ovog poremećaja. Promjene u protoku krvi u mozgu, posebno u okcipitalnom i parijetalnom režnju, mogle bi biti jedan od potencijalnih uzroka. Hormonske promjene tokom pretpubertetskog i adolescentnog perioda, kada tijelo prolazi kroz "hormonsku oluju", također su povezane s pojavom AIWS-a. Osim toga, sindrom može biti povezan s različitim neurološkim i infektivnim stanjima, uključujući:
1. Migrena - Očna migrena često može uzrokovati simptome slične AIWS-u.
2. Epilepsija - Epileptički napadi mogu dovesti do izobličenja percepcije.
3. Tumori mozga - Neoplazme mogu utjecati na područja mozga odgovorna za percepciju.
4. Infektivna mononukleoza - Epstein-Barr virus, uzročnik ove infekcije, ponekad je povezan s AIWS-om.
5. Upala mozga (encefalitis) - Upalni procesi u mozgu mogu uzrokovati percepcijske poremećaje.
6. Upotreba psihoaktivnih droga - Neke supstance mogu izazvati halucinacije slične onima kod AIWS-a.
Dijagnostika
Dijagnoza sindroma Alise u zemlji čudesa temelji se na kliničkoj anamnezi i simptomatologiji pacijenta. S obzirom na to da simptomi AIWS-a mogu biti slični simptomima ozbiljnijih neuroloških i sistemskih bolesti, važno je provesti detaljne dijagnostičke pretrage kako bi se isključile druge dijagnoze. Ove pretrage uključuju:
1. Neurološki pregled - Detaljan pregled kako bi se procijenilo neurološko stanje pacijenta.
2. Elektroencefalogram (EEG) - Kako bi se isključila epilepsija.
3. Magnetna rezonanca (MRI) - Za ispitivanje strukturalnih abnormalnosti u mozgu, uključujući tumore.
4. Krvne pretrage - Za otkrivanje infekcija poput infektivne mononukleoze.
5. Testovi vida - Kako bi se isključile očne migrene.
Zaključak
Sindrom Alise u zemlji čudesa je rijedak, ali fascinantan neurološki poremećaj koji može značajno uticati na percepciju pacijenata. Iako simptomi mogu biti prolazni i bezopasni, važno je obaviti sve potrebne dijagnostičke pretrage kako bi se isključile ozbiljnije bolesti. Razumijevanje i prepoznavanje ovog sindroma mogu pomoći u pružanju adekvatne podrške i liječenja pacijentima koji doživljavaju ove neobične perceptivne fenomene.
Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.