Jeste li čuli za gavez - ljekovitu biljku koja liječi rane i kost?

Ova oku ugodna višegodišnja biljka latinskog imena Symphytum officinale ima vrlo dugačku i šaroliku povijest uporabe pa je tako bila poznata i cijenjena još u srednjem vijeku za liječenje zglobova i zacjeljivanje rana te za sve bolesti kostiju.

Ako se pitate gdje ju možete pronaći, potražite ju na vlažnim mjestima, najčešće uz obale potoka, rijeka, uz rubove šuma ili na vlažnim livadama. Može se pronaći i u vrtu ili uz ograde – ovo čudo prirode karakterističnog izgleda sa sočnom i dlakavom stabljikom te ljubičastim i ružičastim cvjetovima obješenima prema dolje raste doista posvuda.

Ljekoviti gavez cvate tijekom cijelog ljeta, a svježu biljku najbolje je brati tijekom cvjetanja. Korijen i listovi se sakupljaju u proljeće ili jesen, a koriste se svježi ili osušeni. Prije sušenja na toplom i prozračnom mjestu ili u sušionici, korijen je potrebno razrezati na komade veličine oko 15 centimetara, a sušenje obaviti u što kraćem vremenskom razdoblju kako bi se spriječio proces fermentacije djelatnih tvari.

Osušeno korijenje i listovi čuvaju se na suhom mjestu. Važno je znati koji dijelovi biljke su ljekoviti. U slučaju gaveza to su lišće i korijen. Oba imaju ljekovita svojstva, ali njen duboki i račvasti korijen tamnosmeđe do crne boje ima veću koncentraciju korisnih sastojaka.

Tu je bitno naglasiti da je gavez je lako presaditi u vrt, presađivanjem samog korijena. Osim ljekovitosti korijena, gavez se isplati držati u vrtu i zbog listova koji namočeni u vodi (sami ili s koprivom) postaju vrijedno biognojivo koje jača biljke i obogaćuje ih mineralima.

Šta ovu biljku čini tako učinkovitom?

Ljekovito protuupalno i analgetsko djelovanje gaveza potvrđeno je nizom kliničkih studija. Listovi ljekovitog gaveza sadrže karotin, alkaloide, kalij i vitamin C. Korijen sadrži trijeslovinu, sluz, škrob, alantoin, inulin, kolin, triterpene i alkaloide. Također, sadrži i tanine, glikozide, smolu, eterično ulje i asparagin.

Iako je gavez očito spoj mnogih moćnih sastojaka, na vrhu ljestvice ljekovitosti je zasigurno alantoin, glavna aktivna djelatna tvar sa snažnom sposobnošću poticanja rasta stanica u kostima, vezivnom i potkožnom tkivu. Do aktivnog djelovanja alantoina dolazi tek u sudjelovanju s drugima aktivnim tvarima iz gaveza pa je tako auksin biljni hormon koji potiče alantoin u stvaranju novih stanica i tkiva.

Sve u svemu, upravo je zbog alantoina gavez jedan od najboljih lijekova za zacjeljivanje vanjskih i unutarnjih rana, oteklina, posjekotina, ogrebotina, modrica, lomova i krvarenja. Koristi se i kod uganuća, iščašenja, nategnuća mišića i tetiva.

Oblozi gaveza su djelotvorni kod psorijaze, čireva, proširenih vena, karpalnog sindroma te kod upale kostiju.

Gavez učinkovito uklanja i druge vrste bolova te se pokazao odličnim u obliku gela protiv bolova kod iščašenja zglobova i osteoartritisa koljena. Isto tako, u istraživanjima je sudionicima izrazito ublažio bolove u leđima. Poznat je i u homeopatiji pa se tako homeopatski preparati gaveza koriste kod:

  • iščašenja
  • fantomske boli
  • kod zacjeljivanja rana

Što se samih pripravaka tiče, od gaveza se pripremaju čaj, oblozi, kupke, mast, tinktura i biljne kapi. Pripravci od ove biljke ne smiju se držati u metalnim posudama.

Premda postoji travarska tradicija i neke recepture za čajeve i tinkture sa sušenim korijenom gaveza ili listovima, istraživanja su zbog nekih sastojaka koje sadrži potvrdila određene rizike kod unutarnje upotrebe (posebice vezano za jetru, pluća pa i rak), pa ga je danas najsigurnije koristiti samo za vanjsku uporabu. Posebno je opasan za trudnice i dojilje.

Kako je najsigurnije koristiti gavez?

Uzevši u obzir navedeno, najsigurniji, najrašireniji, a ujedno i najpraktičniji ljekoviti pripravak gaveza gavezova je mast za vanjsku primjenu - poznata i nezamjenjiva po svim učincima navedenih u tekstu, a ponajviše učincima na uganuća, iščašenja te na smanjenje upale i boli u mišićima i kostima, kao i na zarastanje rana. Zbog svega toga vrlo često se preporučuje i kod istih sportskih ozljeda gdje njeno korištenje donosi brzo olakšanje simptoma.

Ponekad gavezova mast sadrži i još neke aktivne tvari i biljke, kao npr. propolis, stolisnik, crni sljez te vitamin E. Nanosi se tako da se jednostavno utrlja u kožu, a prilikom nanošenja dobro je i izmasirati bolno područje kako bi se pospješilo prodiranje kreme u pore kože. Bitno je da se mast nanosi na neoštećene dijelove kože, na bolna i otečena mjesta dva do tri puta na dan. Nakon upotrebe potrebno je oprati ruke.

Mast možete kupiti i biti na miru ali ako se svejedno pitate kako ju napraviti u vlastitoj radinosti odgovor je vrlo jednostavan. 4 do 6 svježih, opranih korjenova, ovisno o veličini, sitno narežete i u oko 250 g domaće čiste svinjske masti kratko prepržite, ostavite stajati preko noći, sljedeći dan zagrijete, procijedite kroz krpu i istisnete. Odmah napunite čiste male posude i pohranite u hladnjak.

Na kraju, nije suviše još jednom naglasiti da se:

  • Preparati gaveza ne smiju koristiti na oštećenoj koži i otvorenim ranama.
  • Ograničena je i duljina primjene, pa se savjetuje da se nakon 4-6 tjedana tretiranja ozljede lokalno prekine korištenje.
  • Mast gaveza ne smije koristiti tokom trudnoće i dojenja.

Uživali ste u ovom članku? Ostanite informisani tako što ćete se pridružiti našem newsletteru!

Komentari

Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.

Srodni članci
Autor

Zanimljivosti se bave pisanjem privlačnih i edukativnih članaka, istražujući raznovrsne teme s dubokim razumijevanjem i živopisnim stilom pisanja. Naš profil odražava strast prema donošenju informacija na zanimljiv i pristupačan način, potičući čitatelje na učenje i razmišljanje.