Kako sami da ofarbate nameštaj i unesete novi život u stare komade

Želite da osvežite svoj dom bez velikih troškova? Farbanje starog nameštaja je idealan način da unesete novi sjaj u svoj enterijer i pružite starim komadima potpuno nov izgled. U ovom vodiču ćemo vas provesti kroz korake koje treba da preduzmete kako biste uspešno ofarbali svoj nameštaj i učinili da ponovo zablista.

Priprema je ključ uspeha

Pre nego što započnete proces farbanja, važno je dobro pripremiti nameštaj.

1. Čišćenje površine

Prvo uklonite svu prašinu i nečistoće sa nameštaja. Koristite meku krpu i blagu sapunicu kako biste očistili površinu. Ostavite da se potpuno osuši pre nastavka rada. Ovo će omogućiti boji da se ravnomerno nanese i bolje prijanja na površinu.

2. Uklanjanje stare boje ili laka

Ako je nameštaj prethodno farban ili lakiran, preporučljivo je ukloniti stari sloj. To možete uraditi brušenjem brusnim papirom srednje granulacije (120-150). Za veće površine, električna brusilica može uštedeti vreme. Brušenje ne samo da uklanja staru boju, već i izravnava površinu, uklanjajući ogrebotine i neravnine.

3. Popravka oštećenja

Pregledajte nameštaj za eventualna oštećenja poput rupa, pukotina ili izbočina. Upotrebite drveni kit ili punilo za drvo da popunite nedostatke. Nakon što se kit osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom (granulacije 220) kako biste postigli glatku završnicu.

4. Zaštita delova koji se ne farbaju

Uklonite sve okove poput ručki, šarki i ukrasnih elemenata ako je moguće. Ako ne mogu da se skinu, zaštitite ih maskirnom trakom. Takođe, zaštitite radni prostor folijom ili starim novinama kako biste izbegli mrlje od boje na podu ili okolnom nameštaju.

Izbor prave boje i alata

1. Tip boje

  • Akrilne boje na vodenoj bazi: Idealne su za unutrašnji nameštaj. Brzo se suše, imaju slab miris i ekološki su prihvatljive.
  • Boje na bazi ulja: Pružaju izdržljiviju i sjajniju završnicu, ali se sporije suše i imaju jači miris.
  • Kredne boje: Popularne za postizanje vintage ili shabby chic izgleda. Ne zahtevaju intenzivnu pripremu površine i daju mat završnicu.

2. Primer (temeljni premaz)

Korišćenje prajmera pomaže boji da bolje prijanja i povećava njenu trajnost. Odaberite prajmer koji odgovara tipu boje koju ćete koristiti. Na primer, ako koristite boju na vodenoj bazi, koristite prajmer na vodenoj bazi.

3. Alati

  • Četke: Koristite sintetičke četke za boje na vodenoj bazi i prirodne četke za boje na bazi ulja.
  • Valjci: Idealni za ravne i velike površine. Penušavi valjci su dobri za glatku završnicu.
  • Sundjeri: Koriste se za nanošenje boje na teško dostupnim mestima ili za postizanje specijalnih efekata.

Proces farbanja

1. Nanošenje prajmera

Nakon pripreme, nanesite sloj prajmera ravnomerno preko cele površine. Prajmer će pokriti mrlje i omogućiti boji da se ravnomerno rasporedi. Ostavite da se potpuno osuši, što obično traje oko 1-2 sata, u zavisnosti od uputstva proizvođača.

2. Brušenje između slojeva

Kada se prajmer osuši, lagano izbrusite površinu finim brusnim papirom (granulacije 220-320). Ovo će ukloniti sitne neravnine i pružiti glatku bazu za boju. Obrišite prašinu mekom krpom pre nanošenja boje.

3. Nanošenje boje

  • Prvi sloj: Nanesite tanki sloj boje. Tanki slojevi se brže suše i manje su skloni curenju i stvaranju mehurića.
  • Sušenje: Ostavite da se boja osuši prema uputstvima proizvođača. To može trajati od 2 do 6 sati.
  • Drugi sloj: Nakon što se prvi sloj potpuno osuši, nanesite drugi sloj boje. U većini slučajeva, dva sloja su dovoljna, ali ako želite intenzivniju boju, možete naneti i treći sloj.
  • Brušenje između slojeva: Lagano brušenje između slojeva može pomoći da završnica bude još glatkija.

4. Završni premaz

Za dodatnu zaštitu, posebno na površinama koje su često u upotrebi, nanesite završni sloj prozirnog laka ili zaptivača. Dostupni su u sjajnoj, polusjajnoj i mat varijanti, u zavisnosti od željenog efekta. Ostavite da se potpuno osuši pre korišćenja nameštaja.

Kreativni dodaci i tehnike

1. Efekat starenja (antique look)

Da biste postigli rustičan ili vintage izgled, možete koristiti tehniku isticanja rubova. Nakon farbanja, lagano izbrusite ivice i uglove kako bi se nazirao donji sloj boje ili drvo ispod.

2. Dekupaž tehnika

Dekupaž je umetnička tehnika koja koristi papirne motive za dekoraciju površina. Nakon farbanja, nanesite odabrane motive uz pomoć lepka za dekupaž, a zatim sve zaštitite završnim premazom.

3. Šabloni i štampane šare

Koristeći šablone, možete dodati zanimljive uzorke ili dizajne na površinu nameštaja. Ovo je odličan način da personalizujete komad i dodate mu jedinstven karakter.

Saveti za uspešno farbanje

  • Radite u dobro osvetljenom i provetrenom prostoru: Ovo će vam pomoći da vidite sve detalje i omogućiti brzo sušenje boje.
  • Nosite zaštitnu opremu: Rukavice i maska će vas zaštititi od isparenja i prljanja.
  • Pridržavajte se uputstava proizvođača: Svaka boja i premaz imaju specifična uputstva koja treba slediti za najbolji rezultat.
  • Testirajte boju: Pre nego što počnete, testirajte boju na malom, skrivenom delu nameštaja kako biste bili sigurni da ste zadovoljni nijansom.

Gde nabaviti potrebne materijale?

Sve što vam je potrebno za ovaj projekat možete pronaći u lokalnim farbarama. Stručno osoblje može vam pomoći u odabiru pravih boja, prajmera i alata, kao i pružiti dodatne savete za vaš specifičan projekat. Poseta farbari je takođe odlična prilika da se inspirišete novim idejama i trendovima u uređenju enterijera.

Uživali ste u ovom članku? Ostanite informisani tako što ćete se pridružiti našem newsletteru!

Komentari

Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.

Srodni članci
Autor