Priroda je žari posvetila posebnu pažnju. S jedne strane, obdarila ju je mnoštvom korisnih svojstava koja se široko koriste u medicini i kozmetici, dok je s druge strane zaštitila od suvišnih kontakata s ljudima, obdarivši je žaocima.
U botanici, žaru karakteriše višegodišnja travnata biljka visoka do 1,7 metara s puzećim korijenom i žaocima. Ona vrlo aktivno raste, uglavnom kao korov, cvjeta do sredine ljeta i rađa plodove do septembra. Priroda nije obdarila žaru jarkim bojama ili lijepim cvatovima, što joj omogućava lako prikrivanje među drugim grmljem.
Mudriji su se pokazali drevni grčki i rimski liječnici. Dioskorid je preporučio upotrebu žarinog soka kod poremećaja želuca i crijeva, gnojnih bolesti i alergija. Žaru kao sredstvo protiv opadanja kose spominje autor medicinsko-botaničke poeme iz XI vijeka, Odo iz Mena. Srednjovjekovni ljekari koristili su je za liječenje trovanja olovom i kamena u bubrezima, te su također stavljali listove i sok žare na gnojne rane i čireve.
Usput, svaka žara ne žari! U svijetu postoji do 50 njenih vrsta, pri čemu samo desetak njih možete pronaći u Rusiji. Žaocni efekat žare sličan je žaocima od aktinija i meduza, a mravlja kiselina iz vrhova žarinih dlačica može izazvati jaku opekotinu na koži.
U savremenoj medicini, kao i u prehrambenoj industriji, koriste se listovi, korijenje i sjemenke samo nekoliko vrsta sirove žare. Najpopularniji lijek u kojem se, pored ostalih komponenti, nalazi ekstrakt žare je Alahol. Ovaj preparat koristi se kao sredstvo za poticanje izlučivanja žuči i kao laksativ. Listove žare se beru u periodu cvjetanja noseći rukavice. Obradjeni i usitnjeni materijal se suši oko mjesec dana pod nadstrešnicom, na tavanu ili čak na balkonu.
Sirovina od žare je popularna u kulinarstvu i kozmetologiji. Lišće se dodaje u supe, čorbe i boršče, dok se svježi listovi koriste kao punjenje za pite i u vitaminskim salatama. Čaj od žare je izvanredno sredstvo za obnavljanje kose, a ekstrakti sirovine se koriste u raznim kremama i losionima za njegu tijela. Žaru se također koristi kao hrana za svinje i ptice.
Ljekovita svojstva žare
Šta je to što čini žaru korisnom? Prije svega, biljka je bogata svojim polivitaminskim sastavom. To su askorbinska, pantotenska, mravlja, kofeinska, ferulna, P-kumarinska kiselina, tanini, proteini i azotne materije, karotenoidi, kao i vitamin K, prirodni kardiostimulator - glikozid urticin, aminokiseline i druge elemente potrebne za organizam.
Zahvaljujući ovom dijapazonu korisnih svojstava, čajevi od žare poboljšavaju rad probavnog sistema, imaju žučotvorni efekat, normalizuju lipidni metabolizam i smanjuju nivo holesterola u krvi. Prisustvo vitamina K daje biljci svojstva koja zaustavljaju krvarenje i anti-edematozna svojstva, dok biljni protein lektin ima antitoksično dejstvo.
Prisustvo hlorofila u žari ima imunostimulirajuće djelovanje, pomaže zacjeljivanju oštećenih tkiva i pojačava rast kose. Istraživanja na životinjama su pokazala da čajevi od žare mogu smanjivati nivo šećera kod dijabetesa, povećavati nivo hemoglobina i normalizirati funkciju kardiovaskularnog sistema.
Kontraindikacije za upotrebu žare
Pripravci od žare su kontraindikovani kod individualne netolerancije i mogu biti nespojivi s nekim ljekovitim preparatima. Na primjer, tečni ekstrakt žare uz istovremenu primjenu s antidepresivima može dovesti do depresije centralnog nervnog sistema.
Kategorizovano je neprikladno za trudnice piti čak i blage čajeve od žare, jer to može izazvati kontrakcije maternice i pobačaj.
Primjena žare
Žaru se koristi za liječenje čireva, bubuljica, kao sredstvo protiv reumatizma i gihta. Kao polivitaminsko sredstvo, ona je sastavni dio mnogih čajeva za želudac, bubrege, anemiju i zaustavljanje krvarenja.
Mi, stanovnici Bosne, imamo posla s oštrom i široko rasprostranjenom žarom, dvodomnom, koja je spasila ljude od avitaminoza u gladnim godinama. Danas se ova biljka uspješno koristi kod brojnih poremećaja zgrušavanja krvi i krvarenja. Često i uspješno koristimo dvodomnu žaru u sastavu višekomponentnih individualnih čajeva, koji se pripremaju od biljaka sakupljenih na ekološki čistim područjima Bosne.
Možete sami skupiti žaru daleko od puteva ili je kupiti u apoteci.
Sirovinu od žare obično možete naći u obliku:
- vodene infuzije;
- pakovanja sa izmrvljenim listovima u količini od 75 g;
- tečnog ekstrakta.
Za liječenje ženskih bolesti
Ljekovita svojstva žare su nezamjenjiva u liječenju ginekoloških bolesti. Radi poboljšanja sastava krvi i normalizacije menstrualnog ciklusa, različiti dijelovi žare u suhom obliku, kao i sok biljke, koriste se kao dodatak osnovnom tretmanu.
Čaj od listova žare
1 kašiku sušenih, izmrvljenih listova preliti sa 400 ml vode i kuhati 10 minuta na laganoj vatri. Nakon toga ohladiti i procijediti.
Uzimati po 30 ml, 4 puta dnevno tokom 3 dana kod obilnih menstruacija i krvarenja iz maternice.
Čaj sa zmijinim mlijekom
1 kašiku sušenih listova žare pomiješati sa 1 kašičicom suvog zmijinog mlijeka, preliti sa 300 ml ključale vode, ostaviti da odstoji u termosici 20 minuta.
Čaj piti tokom menstruacije po 75 ml, 4 puta dnevno.
Čaj sa nanom
Pomiješati po 2 kašike suhih listova žare i nane, dodati 3 litre vode i kuhati 3 minute. Gotov proizvod ostaviti da odstoji oko pola sata. U procijeđeni napitak možete dodati med.
Uzimati po 200 ml ujutro i navečer tokom 10 do 14 dana.
Količina željeza i vitamina B u žari može pomoći povećanju broja crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina u krvi, što znači da je konzumiranje preparata na bazi žare korisno kod anemije.
Za obnovu kože i kose
Kao prirodno bogatstvo vitamina, žara povećava otpornost organizma na različite bakterije i jača imunitet, zbog čega se koristi za liječenje kožnih bolesti, zacjeljivanje rana i jačanje rasta kose.
Infuzija
Žaru u jednakim dijelovima pomiješati sa listovima maslačka i cvjetovima trna. 2 kašike ove smjese preliti sa 2 šolje kipuće vode i krčkati u rerni 2 do 3 sata.
Infuziju piti tokom 2 sedmice, pri tome se može konzumirati samo biljna hrana.
Ovo sredstvo je pogodno i za liječenje zatvora, kod čireva, svraba kože.
Mišljenja doktora o koprivi variraju
Neki doktori prepoznaju korisne aspekte žare u liječenju različitih zdravstvenih problema, kao što su anemija, kožni problemi i gubitak kose. Drugi, međutim, mogu biti oprezniji zbog potencijalnih nepoželjnih efekata ili interakcija s drugim lijekovima. Doktori obično preporučuju da se konsultujete s njima prije upotrebe koprive u bilo koje medicinske svrhe.
Svetlana Barnaulova, kardiolog visoke kategorije, fitoterapeutkinja, hirudoterapeutkinja, izjavljuje:
"Žara je posebno popularna kod vegana, jer sadrži mnogo makroelemenata, kao što je željezo. Bez sumnje, ova biljka, produžiteljica roda, doprinosi začeću i rađanju djece. Nadzemni dio biljke pomaže ženama da zatrudne. A sjeme i korijen žare su sredstvo za borbu protiv impotencije i muške neplodnosti. Osim toga, žara pomaže jetri da se nosi s toksinima, to je žučno i krvostajno sredstvo."
Morate biti prijavljeni da biste ostavili komentar.